НОВИНИ

Як вибрати роботу мрії: підказки для дітей та їхніх батьків

Більше половини людей працюють зовсім не за фахом, на який навчалися. Як вибрати професію, щоб ходити на роботу із задоволенням? Чи Правда, що підлітки обирають гаджети і ніхто не хоче працювати руками? Нормально, коли дитина змінює десять різних гуртків і секцій за рік? Юля Саліонович, організатор програм з профорієнтації та розвитку навичок компанії Shamrock, в рамках проекту Cool School! І ніякого навчання в ТРЦ «РайON» провела креативно-психологічний майстер-клас за професіями майбутнього і розповіла, як допомогти дітям з вибором професії.

- Говорити з дітьми про сучасні професії та професії майбутнього можна у формі гри, креативу, навіть за допомогою малюнків, залучаючи і семирічок, і підлітків. На майстер-класі ми будемо вигадувати і малювати місто майбутнього. Чи будуть там культурні центри, школи та університети, торговельні центри? Якими вони будуть? Як будуть виглядати ці будівлі і які люди будуть там працювати?

Профорієнтація — тривалий процес. Зазвичай у нас використовують для цього тести як засіб для ледачих. Правильний процес вибору майбутньої професії відбувається в кілька етапів.

 На першому етапі батькам потрібно допомогти дітям з першого по четвертий клас зрозуміти, які бувають професії. «Як називається той, хто стриже тобі чубок? Хто продає тобі фрукти в магазині? Ким працюють тато і мама?» — тощо.

 Другий етап — з п'ятого по сьомий клас. Зазвичай діти в цьому віці активно пробують себе. Пішов на один гурток, не сподобалося, кинув. Спробував другий, теж не підійшло. Через якийсь час мама починає обурюватися: «Що ти мене ганьбиш, не можеш довести жодну справу до кінця?»

Це найгірше. Завдання батьків в цьому віці - не тільки показати дитині світ професій, а й дати можливість протестувати себе скрізь, де тільки можна. Нехай дитина відповість собі на питання: «У чому я крутий? Що мені гарно вдається?»

Якщо син або дочка спробували себе в чомусь, і їм це не сподобалося, — відмінно! Тепер ми знаємо, що дитині це не підходить, можемо йти далі.

 Третій етап — діти з сьомого по дев'ятий клас. На цьому етапі дитині потрібно добре розуміти, які у неї сильні сторони, заглиблюватися в професії, знати, які навички потрібні конкретним фахівцям, дивитися на свої навички як на професійні. «Мені подобається малювати. Де я можу це застосувати? Які є пов'язані з малюванням професії?»

До дев'ятого класу дитина вже зрозуміє, які у неї сильні сторони, в яких професіях вона зможе заробляти і реалізувати себе. Тоді учень робить вибір: йти до училища, коледжу або продовжити навчання в десятому класі і вступати до університету. До цього моменту дитина вже готова сформулювати своє бажання, наприклад: «Хочу бути 3D-дизайнером».

Що ще може допомогти з вибором професії? Екскурсії на підприємства і компанії різних сфер діяльності. Наш інформаційний центр Shamrock проводить для підлітків зустрічі з різними фахівцями. Можна порекомендувати дивитися відео в Ютубі, де представники різних професій розповідають про те, чим вони займаються. Попросіть своїх друзів і родичів розповісти дитині про їхні роботи.

У деяких дорослих є побоювання, мовляв, діти зараз настільки захоплені гаджетами, що ніхто з них не стане вибирати професії, в яких потрібен ручна праця. Не думаю, що це так. Є люди різного типу, для деяких важливо щось робити руками, такі діти хочуть стати кухарями, перукарями тощо. Близько 30% учнів минулого року обрали для себе професійно-технічну освіту. Решта вирішили вчитися в університетах. Більшість — на філологів, юристів, менеджерів, фахівців з туризму. При цьому статистика каже, що у нас в країні 58% людей ніколи не працювали за своєю спеціальністю.

Вибір університету важливий і впливає на майбутнє. ВНЗ потрібно вибирати хороший. Наприклад, понад сотня університетів у нас в країні мають ліцензії на підготовку за спеціальністю «Міжнародні відносини». В реальності лише десять дають нормальну базу за цією спеціальністю. Тому спочатку потрібно вибрати напрямок, а потім — свій університет.

Якщо є бажання вчитися за кордоном, до цього варто готуватися заздалегідь - вчити мову, знайомитися з країною. Англійська взагалі обов'язкова для кожного, а ось над другою іноземною пропоную поміркувати. Приміром, логіст зі знанням англійської буде заробляти 20 тисяч гривень на місяць. А якщо він знає китайську - то близько 50.

Важливо планувати своє життя разом з професією, ставлячи собі різні питання. Де я буду жити? Якщо в своєму регіоні, то які зарплати у фахівців мого напрямку в моєму регіоні? А може, я переїду в іншу країну? Хто будуть мої роботодавці - українські чи зарубіжні компанії? Чи потрібне мені власне житло в моєму місті або я буду часто переїжджати і орендувати квартиру? 

Підказка для батьків, які хочуть допомогти з вибором просто зараз. Запропонуйте своїй дитині письмово відповісти на ряд питань. Перше: навіщо потрібна робота. Далі: що я люблю робити? Наступне: які професії ти знаєш? Нехай складе список. Зазвичай діти можуть назвати не більше 10 професій, підлітки знають близько 30. Ці відповіді дадуть їжу для подальших роздумів і підкажуть, в якому напрямку рухатися.
 

Дізнавайся першим про розпродажі та новинки! Підписуйся на розсилку!